Aerospace Control and Guidance Systems Committee

Announcements


You must first log in to access prior meeting presentations, register for a meeting, or nominate some for the Ward Award.


If you do not have a login account, or cannot remember the email address associated with your account, please click on the Application Form link below.

 
 

Login

 

E-mail: 

 

Password: 


Forgot your password?

Application Form


 

Site Search

Search our site:
 
 

Upcoming Events


Register for Meeting 120
(please log in first)

 
 

Prior Meetings


Subcommittee S New!

Abstracts may be viewed by anyone. Presentations are only available to active members who have logged in.

Meeting 120
(coming soon)

Meeting 119

Meeting 118

Meeting 117

Meeting 116

Meeting 115

Meeting 114

Meeting 113

Meeting 112

Meeting 111

Meeting 110

Meeting 109

Meeting 108

Meeting 107

Meeting 106

Meeting 105

Meeting 104

Meeting 103

Meeting 102

Meeting 101

Meeting 100

Meeting 99

Meeting 98

Meeting 97

Meeting 96

Meeting 95

 
HomeWard Memorial AwardPlanning & Advisory BoardDownloadsConstitution and By-LawsAboutHistoryContact Us

ACGS Committee Meeting 110 - Auburn, Maine - October 2012

Agenda

1 PLANNING ADVISORY BOARD MEETING

2 REGISTRATION AND BREAKFAST

3 GENERAL BUSINESS MEETING

4 GENERAL COMMITTEE TECHNICAL SESSION
     4.1 Research Institutions, Industry, and University Reports
          4.1.1 Research Institutions and Companies
               4.1.1.1 Systems Technology, Inc. Dave Klyde
               4.1.1.2 Scientific Systems Company Raman Mehra
               4.1.1.3 Mitchell Aerospace Research Dave Mitchell
               4.1.1.4 Heffley Engineering Robert Heffley
               4.1.1.5 Draper Lab Piero Mioyto
               4.1.1.6 Calspan Lou Knotts
               4.1.1.7 Barron Associates John Schierman
               4.1.1.8 Aurora Flight Sciences Jim Paduano
          4.1.2 Universities
               4.1.2.1 Texas A&M Jonathan Rogers
               4.1.2.2 University of Illinois at Urbana-Champagne Enric Xargay
               4.1.2.3 University of Hamburg Frank Thielecke
     4.2 Government Agencies Summary Reports
          4.2.1 NASA
               4.2.1.1 Dryden Steve Jacobson
               4.2.1.2 Engineering & Safety Center Neil Dennehy
               4.2.1.3 Glenn Sanjay Garg
               4.2.1.4 Langley Carey Buttrill
          4.2.2 DoD
               4.2.2.1 AFRL Dave Doman
          4.2.3 DLR
               4.2.3.0 DLR Klause-Uwe Hahn

5 2nd ANNUAL DAVE WARD MEMORIAL LECTURE
     5.0 UAV Teams for Road Surveillance Derek Kingston (AFRL) ** Best Presentation Award **

6 SUBCOMMITTEE D DYNAMICS, COMPUTATIONS, AND ANALYSIS
     6.1 Handling Qualities Optimization & Trade-offs for Business Jet Flight Control Design Tom Berger (UARC/AFDD)
     6.2 Not Presented
     6.3 Model Validation Using Simulink Darren Cofer (Rockwell Collins)
     6.4 On the Flight Dynamics of Aeroelastic Vehicles David Schmidt (University of Colorado (emeritus))

7 SUBCOMMITTEE E FLIGHT, PROPULSION, AND AUTONOMOUS VEHICLE CONTROL SYSTEMS
     7.1 Cargo UAS deployed in Afghanistan Curt Eshbaugh and Cliff Gunsallus (Lockheed Martin and Kaman Aerospace)
     7.2 L1 Adaptive Control: Technology Transition in Europe Enric Xargay (Department of Aerospace Engineering, University of Illinois at Urbana-Champaign)
     7.3 Enhanced Engine Control for Emergency Operation Jonathan Litt (NASA Glenn Research Center)
     7.4 Centaur - Pilot Optional Aircraft GNC Martin Gomez (Aurora Flight Sciences Corporation) ** Best Presentation Award **

8 SUBCOMMITTEE A AERONAUTIC AND SURFACE VEHICLES
     8.1 Preliminary Results from the Small UAV Automatic Ground Collision Avoidance System (Auto GCAS) Demonstration Mark Skoog (NASA DFRC) ** Best Presentation Award **
     8.2 Peak Seeking Control for Reduced Fuel Consumption with Preliminary Flight Test Results Nelson Brown (NASA DFRC)
     8.3 F-111 Adaptive Control System Carl Droste (Lockheed Martin (retired))
     8.4 Renewing Flying Qualities at USAF Test Pilot School: Changing the Culture and New Research Opportunities Chris Cotting (USAF)

9 SUBCOMMITTEE B MISSILES AND SPACE
     9.1 NESC Study of the Differing Global Satellite Navigation Satellite Systems George Davis (Emergent Space)
     9.2 Some Recent Developments in Guided Airdrop Capabilities Bobby Cohanim (Draper Laboratory)
     9.3 Affordable State Estimation for Guided Mortar Systems Jonathan Rogers (Texas A&M) ** Best Presentation Award **
     9.4 Status of the SLS program at NASA/Marshall Jeb Orr (SAIC)

10 SUBCOMMITTEE C AVIONICS AND SYSTEM INTEGRATION
     10.1 Automated Synthesis of Architectural Models for the Boeing 787 Pete Manolios (Northeastern Univ.)
     10.2 Practical Adaptive Control, Margins and Improved Transients Anuradha Annaswamy (MIT)
     10.3 Nonlinear State Estimation and Sensor Optimization for Detection of Space Collision Events Raman K Mehra, Adel El-Fallah and Alex Zatezalo (Scientific Systems Company)
     10.4 A Control Systems Autocoder with Full Semantics embedded in the Code Eric Feron (Georgia Tech Univ.)




Copyright © 2017 | Question? webmaster@acgsc.org